2017/2018 season:

Stephen Fearing - Folk
The Travelling Mabels - Roots
The Great Canadian Songbook - Canadiana
Speed Control - Rock
Roy and Rosemary with Codey Karey - Pop
Blue Moon Marquee - Gypsy Blues
Ballet Jörgen's Anastasia - Ballet
The Derina Harvey Band - Celtic Rock
Flamenco Rosario, La Monarca - Contemporary Flamenco


2016/2017 season:

Jim Byrnes - Blues
Quartom - A Cappella
The Wardens - Folk, Roots & Western
Joélle Rabu & Nico Rhodes - Torch Music
Sarah Hagen - Classical Piano
Danny Nielsen: Love be Best Free - Contemporary Tap Dance
Outerbridge: Clockwork Mysteries - Illusion
Atlantic Ballet: Phantom of the Opera - Ballet


2015/2016 season:

Quartetto Gelato - Latin / Gypsy / Neapolitan
Gordie MacKeeman & his Rhythm Boys - Folk
Dancers of Damelahamid - Contemporary Dance
Peter N'Chris - Comedy
Braithwaite & Whiteley - Blues
Tom Lavin & the Legendary Powder Blues Band - Blues
Christine Tassan et les Immposteures - Gypsy Jazz
Ballet Jörgen's Sleeping Beauty - Ballet
Patricia Cano - Afro-Peruvian
Seabrooke Entertainment, The Eva Cassidy Show - Tribute


 2014/2015 season:

Valdy & Nadia Mackie Jackson - Canadian Folk and Bassoon
Darrelle London - Pop
Highgate: Tara Cheyenne Performance - Contemporary Dance
When That I Was: Uncle Will Production (Christopher Hunt) - One Man Play
Wolak Donnelly Duo - Clarinet & Piano
The Harpoonist & The Axe Murderer - Blues
Ballet Jörgen: Cinderella - Classical Ballet
John Wort Hannam - Roots


 

2013/2014 season:

Montreal Guitar Trio - Classical, Pop, Jazz
Woody Holler and His Orchestra - Country Swing
605 Collective, New Animal - Contemporary Dance
Corbian & Lightwire Theatre, The Ugly Duckling & The Tortoise & the Hare
Ken Lavigne - Vocal
Fung Chiu Duo - Classical Piano
Jesse Peters Trio & Lizzy Hoyt - Swing and Fiddle
Everything Fitz - Old Time Fiddle


 2012/2013 season:

The Sojourners - Gospel
Mascall Dance: Homewerk - Contemporary Dance
David Myles - Pop
Madison Violet - Folk
Ballet Jörgen: Swan Lake - Classical Ballet
Cadence - A Capella
Outerbridge - Magic
Red Chamber - Chineese Classical and Modern


 2011/2012 season:

Kevin Fox - Cello with a Twist
Mascall Dance: White Spider - Contemporary Dance
Company Jump - Andrews Sisters Tribute
Jill Barber - Jazz Vocal
Marie-Josée Lord - Soprano
Matt Andersen - Blues
Carlos del Junco - Blues Harp
Denis Chang - Gypsy Jazz


 2010/2011 season:

605 - Response - Contemporary Dance
April Verch - Fiddle
Corbian - Electroluminescent Drama
Lorne Elliott - Comedy
Quebec Viennese Music Society - Viennese Music
Teresa Walters - Pianist


 2009/2010 season:

Lunch at Allen's - Folk / World
Light & Metal - Banger and Surge - Contemporary Dance
Jake's Gift - One Man Show
Matt Andersen - Blues
Ballet Jörgen - Ballet
Ted Outerbridge - Illusion
Daniel Bolshoy - Guitar
Cantabile - A Capella


 2008/2009 season:

Alex Cuba - Cuban made modern
Rita Chiarelli - Blues
Silk Road - World Music
Patricia O'Callaghan - Cabaret
Dust Poets - Bluegrass
Move: The Company - Contemporary Dance
Pacific Baroque Orchestra - Baroque


 2007/2008 season:

Dancers Dancing - Contemporary Dance
Lorne Elliott - Comedy
Art Napoleon - Roots / Folk
Matt Andersen - Blues
Hungry Hill - Bluegrass
Outerbridge - Magic
The Cobblestones with Bobby Evans - Roots


 2006/2007 season:

The Bills - Folk
James Keelaghan - Folk
John Nolan - One Man Play
Van Django - Gypsy Jazz
autorickshaw - World Music
Triple Forte - Classical Trio
Leonard & Sample - Blues / Jazz / Pop


 2005/2006 50th Anniversary:

Daniel Packard - Interactive comedy
Steven Fearing - Contemporary Folk
H'Sao - Contemporary Afro-centric, Chad
Dee Daniels Quartet - Jazz
Cantabile - Cappella quartet
I Musici de Montreal - Chamber Orchestra
The Ecclestons & Ivonne Hernandes - Celtic, Bluegrass
Gregory Hoskins - Contemporary Folk/Pop
Bernard Primeau Montreal Jazz Ensemble - Jazz
Tempting Providence - Stage play
Robert Wilson/John Wort Hannam Trio - Pop/Electronic/Country
Jim Byrnes Acoustic Band - Blues
Charlie A'Court - Blues
Guy Davis - Traditional Southern Blues, storytelling
Ballet Jorgen - Cinderella


 2004/2005 season:

TJ Dawe - Slip Knot (One Man Play)
Nathaniel Dett Chorale - Afro-centric Chorale
Montreal Guitar Trio - World Music
Otis Taylor - Blues
Vinok Worldance - Christmas Around the World (Dance)
The Wailin' Jennys - Folk
The Canadian Tenors - Classical
Vance Gilbert - Blues
Slowdrag - Bluegrass, Retro, Honkey Tonk
Shameless Husseys - Marion Bridge (Play)
Polyjesters - Swing, Folk "Chunk"
Joël Fafard w. Brad North - Blues
Vancouver Chinese Music Ensemble - Ethnic


 2003/2004 season:

Alfie Zappacosta - Jazz/Pop
The Buhr Quartet - Jazz
Nils Ling - Comedy
Garnet Rogers - Folk
Barachois - Acadian
Celso Machado & Prince Diabaté - World Music
Borealis String Quartet - Classical
Halo - Two Planks & a Passion Theatre Co.
Harry Manx - Blues
Juggernaut Jug Band - Jazz, Blues, Ragtime
Dancers Dancing - Contemporary Dance
Aengus Finnan, Valdy & Lynn Miles - Folk


 2002 - 2003 season:

John Reichman & the Jaybirds - Bluegrass +
Denise Djokic - Classical Cello
The Tiller's Folly - Bluegrass, Celtic, Country
Winter Harp - Medieval Music & Instruments
The Sons of Maxwell - Folk / Pop
The Todd Butler Band - Comedy
Rita Chiarelli with Harry Manx- Blues Double Bill
Pavlo - Mediterranean Guitar
Ballet Jörgen - Romeo & Juliet Ballet
Opera Encore /La Cenerentola


 2001 - 2002 season:

Judy Kang - Classical Violin
Puentes Brothers - Cuban Dance
The Bill Hilly Band - Folk
Hart-Rouge - Folk
Hockey Mom, Hockey Dad - Theatre
Peters Drury Trio - Vocal Duo
Lennie Gallant - Maritime Pop
A Fine & Pleasant Misery - One Man Play
Khac Chi Ensemble - Traditional Sounds of Vietnam
Guy Davis - Blues


 2000 - 2001 season:

Quartango - jazz
Fred Eaglesmith - rock / folk
Mike Weterings Band - pop / world
Carlos del Junco - blues
Alexander Tselyakov - piano
Ache Brasil - ethnic
J. P. Cormier - Celtic
Forever Plaid - musical
Swing Soniq - jazz
The Truth About Daughters - play


 1999 - 2000 season:

Scrüj MacDuhk - Celtic
Denzal Sinclaire / Bill Coon Project - jazz
Alcan String Quartet
Joe Trio - not the usual piano trio
Valdy / Gary Fjellgaard - country / folk
Vinok Worldance
Michael Kaeshammer - jazz piano
Streetnix - contemporary a cappella


 1998 - 1999 season:

Diaz Trio with Norbert Kraft - classical guitar
Christine Duncan & Bob Murphy - jazz piano / vocal
Barachois - Acadian
Wyrd Sisters - contemporary
Oscar Lopez Trio - Latino guitar
Cypher - theatre
The Arrogant Worms - musical satire


 1997 - 1998 season:

Natalie Mac Master - Celtic fiddle
Carlos del Junco - blues harmonica
Scraping the Surface with Lyle Victor Albert - theatre
Fiddlers GF - Celtic
Anagnoson & Kinton - piano duo
Flying Bulgar Klezmer Band - Klezmer / world music


 1996 - 1997 season:

Mad Pudding - Celtic rock
Les Violons du Roy -chamber orchestra
Ballet Jorgen / The Nutcracker
Joe Sealy Quartet - jazz
Lucien's Labour Lost with Marshall Burton - theatre
Streetnix - contemporary a cappella


 1995 - 1996 season:

James Keelaghan / Oscar Lopez - folksinger/ Latino guitar
The Arrogant Worms - musical satire
The Great Mozart Hunt
Ranch Romance - western swing
Gryphon Trio
UHF - pop/folk trio
Mom's the Word - Arts Club Theatre


1994 - 1995 season:
Magic Flute: The Space Tour with Vancouver Opera
Jim Jackson: The Impossible Balance - clown/mime
Quartetto Gelato
Penderecki String Quartet
Margo Kane "Moonlodge" - theatre
ASZA


1993 - 1994 season:
Arts Club: The Wild Guys
Blackthorn - Celtic
The New Orleans Connection - dixieland jazz
Aeolian Winds
London Ballet: A Midsummer Night's Dream


1992 - 1993 season:
Alexander Brothers - Scottish folk songs
Beijing Dance Ensemble
Lenny Solomon Trio - jazz
Viveza - palm court, tango
A Closer Walk with Patsy Cline - Arts Club Theatre


1991 - 1992 season:
Vancouver Symphony
Driving Miss Daisy - Arts Club Theatre
Gary Guthman: A Tribute to Harry James
Eugene Ballet: Romeo & Juliet


1990 - 1991 season:
Alberta Ballet
Jazz in a Classical Key
Mrs. Bach


1989 - 1990 season:
Montenaro Dance
Loreena McKennitt - Celtic
Repercussion
Theatre Beyond Words / Potato People - family mime
Taussig
Ladies Swing the Blues - Arts Club Theatre


1988 - 1989 season:
Holly Arntzen - pop, folk
Canadian Opera
Royal Winnipeg Ballet
Melloyds - a cappella


1987 - 1988 season:
Cambridge Buskers
Almeta Speaks - jazz, blues
Jon Kimura Parker - piano
New Orleans Jazz Connection
Joelle Rabu - Edith Piaf songs
Tafelmusik
Importance of Being Earnest - Arts Club Theatre


1986 - 1987 season:
Moe Koffman - jazz quintet
Ballet B.C.
Dyad - piano / flute
Jest In Time - mime
Joelle Rabu - Edith Piaf songs
Arms & the Man - Arts Club Theatre


 1985 - 1986 season:

Elmer Gill & All That Jazz
Oxford String Quartet
Glenn Yarborough - tenor
Canada West Chamber
Ain't Misbehavin' - Arts Club Theatre
Under The Moss - folk
Vancouver Symphony


1984 - 1985 season:
Holly Arntzen - pop, jazz, blues
Toronto Dance
La Barre - English coffeehouse (strings, flute, oboe)
Purcell String Quartet
Quintet West - wind quintet
Northwest Singers
Valdy - folk
Royal Winnipeg Ballet


1983 - 1984 season:
Tom Keenleyside Quintet - jazz
Riverboat Ragtime Review - musical memoir
Pacific Ballet
Steffan Wegner - piano
Troika Balalaikas
Aitken & Goodman - flute / harp
African Heritage
UBC Chamber Singers


1982 - 1983 season:
Touch of Brass - chamber quintet
Mulberry St. Jazz Band
Symphony Canadiana
Walter Hautzig - piano
Alan Rinehart - guitar, lute
Al Simmons & Gumboot Lollipop
Camerata - chamber sextet
Vancouver Opera


1981 - 1982 season:
Anna Wyman Dance Company
Frulica - Yugoslavian Dance
Monica Gaylord - piano
Hortulani - medieval, baroque, renaissance
Dave Quarin - jaz quartet
Tudor Singers
Quintem - vocal quartet
Moe Koffman - jazz quintet
Alberta Ballet
Ma - theatre
Chapter Two - theatre
We Won't Play - theatre


1980 - 1981 season:
La Quintette Avent du Quebec - chamber music
Chinese Magic Circus
Anton Kuerti - piano
Private Lives - theatre
The Wonderful World of Sara Binks - theatre
Wind Quartet
Beyond the Fringe - theatre
Rock & Roll - theatre


1979 - 1980 season:
Taussig & Root - piano duo
York Winds - quintet
Premek & Gina - folk duo
Romberg Remembered - operetta trio
Galliard Ensemble - chamber music
Boris Zarankin - piano
Vancouver Symphony Orchestra
Pacific Ballet Theatre
Festival Singers of Canada - choral ensemble


1978 - 1979 season:
Tamahnous Theatre - Liquid Gold
Mountain Dance Theatre
Victoria Symphony Pops
Collegium Flauto Dolce - renaissance ensemble
Opera Piccola
Purcell String Quartet
New York Harps
Markham & Broadway - piano duo


1977 - 1978 season:
Quartet Tarrango - Spanish guitar
Pacific Ballet Theatre
York Wind Quintet
Camerata - chamber music quartet
Lahti Choir - chamber choir
Arete - mime troupe
Loot - Playhouse Theatre


1976 - 1977 season:
The Huggett Family - renaissance music
The Towne Waytes - renaissance music
Foestrovo Trio - chamber music
Henriquez / Richard - guitar / baritone


1975 - 1976 season:
Edmonton Symphony Orchestra
RCMP Band - Rotary
Anna Wyman Dance Theatre
Aitken Trio - guitar / flute / synthesizer
Nova Scotia's Mermaid Theatre - Mic Mac Legends
L'Ensemble Instrumental du Quebec


1974 - 1975 season:
David Madison - folksinger
The Magic Flute - soprano / tenor / baritone
The Karr Lewis Duo - double bass/ organ harpsichord
Clive Lythgoe - piano
Craig Reiner / Monique Gusset - folk duo


1973 - 1974 season:
The Glass Menagerie - Playhouse Theatre
Purcell String Quartet
Ako Ito / Henri Dorigny - guitar duo
Musica Da Camera Praga
Western Savoyards - soprano / tenor / baritone
Company One Theatre - Old Tomorrow


1972 - 1973 season:
Pacific Salt Jazz Sextet
Mark Westcott - piano
Orion Piano Trio
Yugoslavian Vocalists
Anna Wyman Dance Theatre


1971 - 1972 season:
Paul Kuentz Chamber Orchestra
Kiyoshi Shomura - guitar
Marek Jablonski - piano
Hortulani Musicae - baroque & renaissance music


1970 - 1971 season:
Marilyn Dobow - violin
Evelyne & Bob Beers - folksingers
Leonidas Lipovetsky - piano
Eugene Rousseau - saxophone
The CBC Vancouver Radio Orchestra


1969 - 1970 season:
English Duo - recorder / harpsichord
Evelyne & Bob Beers - folksingers
Irene Weiss - piano
Chester Milosovich - clarinet


1968 - 1969 season:
Aksel Schiotz - baritone
Paul Olefsky - cello
Kathak Dancers - North India dance
Swiss Duo - flute / piano


1967 - 1968 season:
Carolyn Stanford - mezzo soprano
Wojciech Matuszewski - piano
Jack Glatzer - violin
An Afternoon Of Musical Theatre - soprano / tenor


1966 - 1967 season:
Francesco Trio - violin / cello / piano
Oscar Ghiglia - guitar
Joel Shapiro - piano
Kitimat Artists
Opera Duo - soprano / tenor


1965 - 1966 season:
Zvi Zeitlin - violin
Delcina Stevenson - soprano
Kitimat Artists
Jerome Rose - piano
French Duo - flute / piano


1964 - 1965 season:
Nan Merriman - mezzo soprano
Tsuoyshi Tsutsumi - cello
Walter Carringer - tenor
Kitimat Artists
Vancouver Symphony Orchestra
Nicanor Zabaleta - harp


1963 - 1964 season:
California Opera Sextet
Doktor / Menuhin duo - viola / piano
Cosi Fan Tutte - The Canadian Opera Company
Marilyn Neeley - piano
Herbert Beattie - bass


1962 - 1963 season:
Alice Schoenfeld - violin
Carolyn Stanford - mezzo soprano
Herman Godes - piano
New York Woodwind Quintet
Susana y Jose - Spanish dance


1961 - 1962 season:
Milton & Peggy Salkind - piano duo
Jacqueline Ivanoff - soprano
Orpheus in the Underworld - The Canadian Opera Company
Roderick Ristow - bass baritone
Duo di Roma - cello / piano
Vancouver Symphony Orchestra


1960 - 1961 season:
Richard Dyer-Bennett - folksinger
Regis Pasquier - violin
Michi Hirata North - piano
Nan Merriman - mezzo soprano


1959 - 1960 season:
Claremont Quartet - chamber music
Don Cossack Chorus And Dancers
Marilyn Horne - soprano
Herman Godes - piano
Kitimat Little Symphony Spring Concert
Stephen Kemalyan - baritone
Boris Roubakine - piano


1958 - 1959 season:
John Sebastian - harmonica
Stanley Plummer - violin
Jakob Gimpel - piano
Opera Scenes - soprano / tenor


1957 - 1958 season:
Reginald Kell - clarinet
Eva Gustavson - contralto
Aldo Parisot - cello
Louis Quilico - baritone


1956 - 1957 season:
Broadway Music Stars - soprano / bass
Mario Delli Ponti - piano
Betty-Jean Hagen - violin
Richard Dyer-Bennet - foksinger
Kitimat Little Symphony Spring Concert